Jako nebe a dudy

neděle 31. květen 2009 18:30

Bylo krásně, ani vedro, ani chlad, jeden z mála dnů, kterých je již poskrovnu, tedy ten s tím jiskrným ránem a horkým odpolednem. Tak na ranní svetřík přes lehké šaty, aby se tento dal odpoledne složit do tašky. Teď je většinou vedro už od rána...

Abych to nezamluvila. Tak toho jiskrného rána jsme s kolegyní vystoupily z metra na stanici Pražského povstání a šly jsme za svými služebními povinnostmi. Říkám jí: Dostanu se na Pankrác už jen málokdy, ale vždycky když se zde ocitnu, tak slzím dojetím. Je to místo kde jsem prožila dětství, mládí a nakonec i pár let jako vdaná paní. Nedivím se ti, taky jihnu, podívej se támhle, dí má kolegyně a já zírám. Opodál na kopečku proti soudu se snáší k zemi vééélkááá, bíláááá..., do pozice na bobku. No tedy, tak ty takhle, moje milá pražská čtvrti! Hezky nás vítáš...

 Velebím fotografa pana Josefa Sudka, který měl ten skvělý nápad a vydal se fotografovat právě pankrácké odpoledne. Na jeho fotografiích si mohu připomenout, jak vypadala místa, která si ještě velmi matně pamatuji.

Periferie_na_Pankraci.jpg

 V popředí typické nouzové stavby na periferii města. Zkrátka kdo chtěl, ale neměl peníze, mohl si na periferii takovýto domek postavit z čehokoliv co bylo po ruce. Různé bedýnky, térák, reklamní cedule, sudy od dehtu. A NIKDO JE Z OUŘADU NEBUZEROVAL!!!!! V pozadí vlevo, ty bílé kostičky, jsou vilky V Rovinách. Vpravo od nich na horizontu činžovní dům bytového družstva Klid. Od něj vpravo činžovní domy v Horáčkově a Stallichově ulici a od nich vpravo škola Na Zelené Lišce. Z publikace Praha Panoramatická, Odeon

Pankrac_odpoledne.jpg 

 V pozadí vpravo dům na smyčce tramvajové linky číslo 3, který si "zahrál" ve filmu Tam na konečné režisérů Kadára a Klose z roku 1957. Cestička vpravo vedla souběžně s Budějovickou od Janečkárny (JAWA) až na smyčku. Z publikace Praha Panoramatická, Odeon 1992

Pankrac.jpg 

 Smyčka tramvajové linky č.3 Z publikace Praha Panoramatická, Odeon 1992

Tyto fotografie a text pod nimi pochází z veřejného alba pankráckého pamětníka, pana Jardy Šeráka. Klik zde a můžete vstoupit.

077_151.jpg

Foto části ulice Na Pankráci, která prošla asanací celé jedné své strany. Na konci vlevo se odbočí do ulice Mikuláše z Husi. Uprostřed lékárna, na tehdejší dobu velmi moderní. Touto ulicí, dnes jiného vzhledu, se dojde ke Kongresovému centru, k Jedličkovu ústavu, až na Vyšehrad.

077_146.jpg

Bouráme...

077_147.jpg

Bouráme, to nám jde nejlépe... Pohled na bouranou část ulice Na Pankráci směrem ke škole, do které jsem chodila. Touto cestou, dnes jiného vzhledu, se dojde k Centrotexu, do stanice metra Pražského povstání, až na Budějovické náměstí... 

usoudu.jpg 

U soudu (vpravo, není na obrázku). Pro srovnání, dříve

Obraz002.jpg 

a nyní... 

Vlevo v budově zakryté reklamou na auto se nacházela pošta, kde pamatuji nejen kulatá razítka, ale i kelímky s lepidlem a štětce, se kterými pošťáci lepili na balíky ovázané pořádným provazem, cedulky podle povahy zásilky. Byla to správně pošťácká pošta.

Vpravo, v té budově za nejvyšší lampou veřejného osvětlení byla prodejna bot, ponožek, podkolenek, punčoch a punčocháčů. Vše jen z bavlny a vlny, boty byly jen kožené nebo z textilu. Každý začínající školní rok jsme zde kupovaly cvičky, byly tehdy buď černé s gumou nebo parádní bílé či červené na přesku. Měla jsem moc ráda ten obchod vonící  kůží.

konecnatrolejb.jpg

Konečná trolejbusu (tipovala bych, že dnes je v těchto místech stanice metra Pražského povstání) 

077_088.jpg

Tvoříme...., realizace podjezdu pod dálnicí před budovou soudu.

110_551.jpg110_551.jpg

Pohled z pankrácké pláně na dětskou nemocnici na Karlově. Ustoupila přemostění nuselského údolí.

110_535.jpg

Další pohled na trasu budoucího nuselského přemostění z pankrácké strany.

Dnes se Pankrác honosí  výškovými budovami a přemýšlí o mrakodrapech. Mně by to tedy nevadilo, ale co na to panorama Prahy?

Pankrac_Krc_letecky_0692.jpg 

Tak toto je moje nová Pankrác. Když se člověk podívá  na začátek tohoto vzpomínání, tak musí uznat, že je to nebe a dudy.

Copyright (c) 2009 - Naďa Dubcová, All Rights Reserved  (mimo fotografií s uvedeným zdrojem)

Naďa Dubcová

Naďa Dubcová

Naďa Dubcová

Vyšly mi dvě knížky v nakladatelství Akcent - 1. Začíná to nudlemi a končí to kudlou v břiše. 2. Nepravidelný deník české rentiérky.

Licence Creative Commons
Dílo dílo, jehož autorem je Naďa Dubcová, podléhá licenci

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)