Seriály, Seriály, Seriály!

úterý 20. říjen 2015 12:30

V TV bez rozdílu kanálů se točí  proto, aby se točilo, pro to, aby se zaopatřili zaměstnanci i najaté firmy, pro diváky rozhodně ne, nebo řekněme, jen pro některé MÉNĚ náročné diváky a pro režiséry, zvukaře, střihače, osvětlovače a mnoho a mnoho dalších, hlavně pak pro herce, aby měli všichni co jíst, z čeho platit hypotéky, kupovat dětem mobily, tablety, značková oblečení, atd. Nevím, jak se s tím vyrovnávají reklamní inzerenti... 

K tomuto účelu byly zřízeny tvůrčí party, a proto jsou někteří herci obsazování do více seriálů, které jdou na různých kanálech současně, takže člověk neví ve kterém příběhu se nachází, protože i kulisy jsou stejné, než se zorientuje.  Připadá mně, že všichni zúčastnění soutěží o nejblbější seriál a o nejhůř zahranou nejplytkovější roli.

Četla jsem kdesi, že se tyto blbé, blbější a nejblbější seriály natáčí pro důchodce. Slovo důchodce mnoho lidí vnímá jako něco hnusného, smradlavého, zapšklého, militantního, hloupého, něco jako obtížný hmyz. Prostě nadřazenost některých mlaďochů je nebetyčná, ale jen to, že se taky doklinkají do gerontoligického období může být jediná spravedlnost, slovní bojůvky, nebo přesvědčování, že to není pravda, nebo je to pravda, takové diskuse vůbec nemají cenu.

Tímto oznamuji, že zde vystupuji jako vzorek důchodců. Ne, nezastupuji zde důchodce jako takové, ale jen jako vzorek. Jak vypadám je na docela čerstvé fotografii. Ale zpět k seriálům, tohle NENÍ o mně.

Seriály jsem mívala ráda, ale hlavně ty, které byly co nejméně poplatné době, co věděly kdy mají přestat, ve kterých o něco šlo, o něco smysluplného, nebo dějinného, jako např. nyní opakované Sňatky z rozumu, Bylo nás pět, nebo Byl jednou jeden dům, F.L. Věk, Cirkus Humberto, Četníci, Hříšní lidé města pražského, atd, však je jich zaplaťpánbu dost. Z dnešních bych se vyjádřila ke zdařilé První republice, která má několik much, ale na štěstí to naprosto  vyrovnávají vynikající herecké výkony i příběh sám, který měl skvělé vyústění.

Ke dvěma mouchám se musím vyjádřit. Kostýmy a věk herců. Tak bohatá slečna, později paní, manželka Vladimíra Valenty, a ona nosí jednu kalhotovou sukni několik let. Rovněž skvělé Valentovic holčičky zůstávají stát ve vývinu,  ale hrají tak nádherně, že to odpouštím. Tak to bylo za ty mouchy, psalo se o více a to i odborných mouchách, které tento seriál provázely, ale nepíšu ani rozbor, ani recenzi, jen dojem. Moc se mi líbil herecký výkon Markéty Plánkové, ta role byla pro ni jak ušitá.

Nové, nekonečné seriály jsem popsala, viz výše. Jmenovat, který je horší, lepší nebo nejhorší, nemá cenu, všechny jsou úděsné, to už není ani na vyčištění hlavy. Mimo několika, u kterých jsem se ani nepokoušela vidět  první díl, jsem se snažila o sledování, ale vzdala jsem to ze strachu o vlastní újmu duševního zdraví. Platím TV, ale někdy nevím proč, když ji někdy  nemůžu sledovat a to i proto, že v hlavním vysílacím času není nic pro mě i na ČT2, nebo na jiných kabelových stanicích. Samostatnou kapitolou jsou seriály detektivní, které mají kolísající úroveň, ale někdy se hodně zadaří.  

Já, vzorek důchodce se opravdu dívám na televizi často, ale opravdu ne na všechno, takže jestli se tvůrci a herci snaží o stvoření televizních seriálů pro důchodce, tak jim vzkazuji, že ani pro ty to není, tedy alespoň ne pro, troufám si říci většinu. Naše, nyní důchodová generace, vyrostla ve kvalitním uměleckém světě, započatém v končících  padesátých a  počínajících šedesátých letech, občas propletených dobrotivými muži na radnicích, plechovými kavaliériemi, ženami za pulty atd., jako daň za Činoherní klub, vynikající herce a režiséry, dobré knížky, vůbec za tehdejší intelektuální svět.

Bezdruzice.jpg

Pro koho je určen tento seriál? Pro jakou věkovou, sociální skupinu? Jen se ptám, první díl jsem pro jistotu neviděla.

ze stránky: zde

P.S. pro ty, kteří mně budou dávat rady, že se mám věnovat jiným činnostem, než čučat na TV. Věnuji se i jiným činnostem.

Naďa Dubcová

Naďa Dubcová

Naďa Dubcová

Vyšly mi dvě knížky v nakladatelství Akcent - 1. Začíná to nudlemi a končí to kudlou v břiše. 2. Nepravidelný deník české rentiérky.

Licence Creative Commons
Dílo dílo, jehož autorem je Naďa Dubcová, podléhá licenci

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)