Proč se mi líbila trilogie ČT Jan Hus

neděle 31. květen 2015 22:05

Vůbec jsem neřešila nějaké filmové nedostatky, které se projevily v některých momentech, jako např. při bitce v druhém dílu. Mě děj vcucnul, je to zvláštní, ale i když byl konec chronicky znám, přesto mě inscenace udržela v napětí.

Překvapivě pro mě, mé pocity úplně pregnantně vyjádřil na Facebooku náš kolega bloger Petr Hrudka. Proč překvapivě? Protože jsme oba generačně vzdáleni. A jelikož to za mě tak dobře napsal, přepastuji to sem. 

Koprodukční televizní trojdílný film Jan Hus režiséra Jiřího Svobody podle stejnojmenné knižní předlohy a scénáře Evy Kantůrkové pro mě dopadl lépe, než Vávrův přes půl století starý snímek zatěžkaný patosem a dobovou ideologií, která tomu škodí.

Líbilo se mi, že Hus v podání Matěje Hádka je lidštější a civilnější. Bylo zajímavý sledovat jeho psychologii hlavně ve vězení. Líbila se mi hudba Michaela Kocába obsahující jak středověkou inspiraci, tak současnou lehce progresivně elektronickou muziku přesně vystihující atmosféru.

Filmu by prospěla kratší stopáž, zato je historicky a dějově obšírnější, pestřejší a vrstevnatější. Divák neznající historické souvislosti se ale mohl ztrácet.

Diskutovat o Husově vnější podobnosti a nějaké věrohodnosti je podle mě zbytečný, protože to snad nebylo cílem. Postavy se tak nestali nechtěnými karikaturami svých historických předobrazů, jak se to mohlo stávat třeba u Českého století. Pro mě jsou důležitější myšlenky, vnitřní charakteristika a celkově charisma. Proto pro mě tenhle Jan Hus vyniká a zdá se mi být lepší.

Klobouk dolů za to, že při natáčení byl Matěj Hádek skutečně upalován. Stálo to za to.

Celkový dojem nakonec kazí to, že pořad sponzorovala Chvilka pro tebe, to byl úlet, milá Česká televize.

Tak to je to, co jsem vlastně k celé inscenaci chtěla říct i já.

P11205761.JPG

foto já

Naďa Dubcová

Naďa Dubcová

Naďa Dubcová

Vyšly mi dvě knížky v nakladatelství Akcent - 1. Začíná to nudlemi a končí to kudlou v břiše. 2. Nepravidelný deník české rentiérky.

Licence Creative Commons
Dílo dílo, jehož autorem je Naďa Dubcová, podléhá licenci

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)