Dvacátý první srpen roku tisíc devět set šedesát osm

čtvrtek 21. srpen 2014 18:40

Již několik dní je v TV semílán tento den, na obrazovce se promítají dobové reportáže, fotografie, ozývají se různé vzpomínky a úvahy o letech poté, mnoho úvah se točí kolem “kdyby”. Samozřejmě jsem nesledovala všechno co se o tomto dnu a dnech poté nadiskutovalo, ale jedna beseda s historiky na ČT2 se mi velice líbila, protože probíhala bez emocí, držela se faktů a hodnocení tohoto období bylo střízlivé.

Jeden diskutující se málem s omluvou přiznal k tomu, že on sám disponuje názorem ne příliš populárním a ejhle, když jej ocitoval, tak jsem si řekla, chlapče, ano, jsme dva se stejným názorem, který jsem zastávala už v té inkriminované době, tedy když vrcholilo pražské jaro.

Už se příliš nepamatuji proč jsme tehdy, my zaměstnanci, stáli v pracovní době před pražským Hydroprojektem a kdo řečnil, ale myslím si, že se pak na zakončení tohoto shromáždění měla podepisovat jakási rezoluce. Bylo to dlouho před tím, než k nám vpadla vojska spřátelených armád v čele s našimi sovětskými bratry, aby zatrhla tipec všem změnám, které se rodily v trysku doby šedesátých let. A já jsem už tehdy na tom podivném shromáždění komusi pesimisticky líčila, že se ve vrcholné politice jedná akorát o výměnu křesel, kdy se jedna parta v partaji vymění za jinou,  Tak tohle tak nějak podobně prohlásil i ten pan diskutující na besedě v TV a dodal k tomu, že by se stejně svoboda slova neudržela, že by zase vznikla cenzura, že by se vůdcové obrodného, procesu - pražského jara nevzdali vůdčí role KSČ, že by se pomalu zase vjíždělo do starých kolejí, kam nás výhybkou zrychleně přesunul Gustáv Husák.

JENŽE. Jindy a jinde se v diskusi objevilo, že Brežněv měl v ruce několik variant, jedna z nich byla, že za pomoci páté kolony (Bilak, Kapek atd.), s nastrčeným Alexanderem Dubčekem, měla umožnit pobyt vojsk na našem území, které prý prezident Antonín Novotný odmítal. Proto bylo nutné jeho odstranit a s Dubčekem ten pobyt zajistit, se zneužitím lidí, kteří ale volali po změnách mnohem hlubších, než bylo záhodné. Tím se to Dubčekovi a spol. tak nějak vymklo z rukou, protože lidi už mu přerůstali přes hlavu, s tou vedoucí stranou KSČ se to začalo povážlivě houpat, a tak musel přijít ten jednadvacátý srpen roku 1968, kdy Brežněv nic neponechal náhodě...

Myslím si, že se stejně nikdy opravdovou pravdu nedozvíme, každý jsme prožil tuto dobu podle svého věku, povahy a zaměření, podle víry v socialismus, či kapitalismus, kdy vpád vojsk stmelil téměř všechny  obyvatele tehdejší ČSSR s jakoukoliv vírou proti agresorům, což bylo paradoxně úžasným vyvrcholením zlatých šedesátých. 

A tak jen připomenu těm, kteří na naši generaci vztyčují káravý ukazováček, že jsme sloužili despotickému zřízení, že jsme byli vazalové velké širé země, kde včera znamenalo již zítra  a  při náznaku vzpoury by byla tato vzpora krvavě potlačena, za přihlížení západních zemí. Nějaký převrat nám byl “povolen” až v roce 1989…

 74.jpg

Výměna party v partaji, stejné kulisy...

Obrázek ze stránky - zde klik

Naďa Dubcová

Naďa Dubcová

Naďa Dubcová

Vyšly mi dvě knížky v nakladatelství Akcent - 1. Začíná to nudlemi a končí to kudlou v břiše. 2. Nepravidelný deník české rentiérky.

Licence Creative Commons
Dílo dílo, jehož autorem je Naďa Dubcová, podléhá licenci

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)