Pravda a lež jsou sestry, nebo sestřenice?

čtvrtek 5. prosinec 2013 14:35

Pomineme definice, které mají snahu říkat, co je pravda a co lež. Pravd je několik, zrovna jako lží.   

Ani přísloví neplatí, že prý pravda vítězí. Čí pravda a kde vítězí, v čem vítězí, nad čím? Nad lží a nenávistí? Nenechte se vysmát. Lež je mnohdy milosrdná, a s nenávistí se pojí i pravda, takový dav lidí, dobře zmanipulovaný, tomu je asi pumpička jestli je pravda, která je žene k nenávisti k druhým....

Za pravdu zemřel Jan Hus. Kdyby žil v této době, tisk by napsal, že si za to Hus může sám, protože nedemokraticky osočoval pravdu jiné skupiny, nechtěl demokraticky diskutovat...

Lež má krátké nohy a dojde jen na kraj lesa, ale já vidím kolem sebe lži, které si vyšlapují nejen lesem, ale celým světem a to v pohodě.

Říkat pravdu může ohrozit i jiné lidi. Třeba na Gestapu, říct s kým se vyslýchaný scházel, by bylo likvidační i pro jmenované lidi. Já vím, je to netypický příklad, velmi vyhrocený, zrovna tak, jako říct pravdu labilnímu člověku, že je smrtelně nemocný a moc času mu nezbývá.

Učíme své děti, aby říkaly pravdu a nelhaly, i když je to mnohdy hodně nebezpečné, protože je kolem nebezpečný svět. Pravda i lež mají různé tváře, jsou zneužitelné, i prospěšné obě. Obě nás provází celým životem a mávají s námi ode zdi ke zdi, určují naši životní pouť.

Bylo mi smutno, hledala jsem v Praze kamaráda, nebo kamarády, se kterými bych se scházela v kavárně, na procházkách, divadle, či tak nějak podobně. Procházela jsem různé inzeráty a s některými hochy se sešla či si s nimi napsala. Nešlo to, nebylo to ono, já měla jiné představy a oni měli jiné představy. Zkusila jsem výběr věkové skupiny neomezovat Prahou, však i dopisování má svoji poentu.

Vykoukl na mě inzerát – Písek, věk přibližně stejný jako můj, sám sebe charakterizující jako chlap v zástěře, což ukazovalo, že hospodyňku, pradlenu a uklizečku nehledá. A ajta, pravda byla jen s tou zástěrou. Přátelíme se už rok a docela si rozumíme, ale kdyby napsal Volary, a že je starší o dost let, tak jsem jeho inzerát minula...

Pravda i lež jsou obě nebezpečné. Za pravdu se mnohdy vedou války, protože svoji pravdu mají na obou stranách. I za lež se vedou války, ale ty jsou většinou maskované pravdami.

Ve jménu pravdy lidé umírali a umírají, ale považte, co když se pak ukázalo, ukáže, že to byla, je lež, pro kterou zbytečně zemřeli, umírají... Ale nejen umírají, ale taky se zbytečně a krutě hádají a nenávidí...

Zdá se vám, že se zastávám lži? Ne, jen ji malilino rehabilituju :-). Pravda je pro většinu ta, co je krásná, navoněná, vznešená a lež ta křivonohá, šeredná, zlá, sestry a každá je jiná. Která z nich je ta, co má dobré srdénko?

 P9210068.JPG

 

Foto - já

 

Naďa Dubcová

Naďa Dubcová

Naďa Dubcová

Vyšly mi dvě knížky v nakladatelství Akcent - 1. Začíná to nudlemi a končí to kudlou v břiše. 2. Nepravidelný deník české rentiérky.

Licence Creative Commons
Dílo dílo, jehož autorem je Naďa Dubcová, podléhá licenci

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)