… a odpusť nám naše hříchy

čtvrtek 1. srpen 2013 22:15

Jaký je rozdíl mezi věřícím a ateistou? Věřící se domnívá, že mu bude jednoho soudného dne jeho víra přičtena k dobru a ateista si v duchu přemýšlí, že jestliže nějaký pán bůh existuje, jak se při posledním soudu obhájí, když v něj za svého života nevěřil... Tak nějak podobnou debatu jsem kdysi dávno zažila, debata byla plná vzruchu, debatující se překřikovali, jak a čím by se hájili a při tom se tak nějak nejistě smáli.  

Soudný den: Duše je změřena, zvážena, sčítají se plusy a odečítají mínusy, od chvíle, co člověk přišel na svět, co pojal rozum, kdy mohl sám zvážit co činí dobře a co nedobře. Nejsem si jistá, od od kdy to přesně je, protože někdo ten rozum ne a ne dostat, zkrátka každý to má jinak.

Pozemský soud váží vinu a nevinu podle právních předpisů a příliš se nezabývá etickým kodexem.

Jak a podle čeho vlastně váží duši při posledním soudu pán bůh? Je nějaká nadpozemská spravedlnost, která umí opravdu vše spravedlivě zvážit? Už slovo spravedlnost je přeci tak ohebné.

Dostává duše možnost sama sebe obhájit? Je vyslechnuta a je k její výpovědi přihlédnuto? Pomohla by tehdejším debatérům jejich tehdejší „obhajoba“ k tomu, že by pán bůh přivřel oko na tím, že v něj nevěřili? Jak vlastně nakládá pán bůh s ateistama? Rovnou je šupne do pekla, aniž by vážil jejich duše a ponechal by jim nějakou obhajobu?

Věřící ve jménu víry, nebo jen tak, dokáží páchat smrtelné hříchy, a naopak leckterý ateista dodržuje desatero, aniž by jej znal, žije příkladně, jen v toho pána boha nevěří. Co s tím ten pán bůh při posledním soudu udělá? Jde s tím hříšným věřícím ten ateista do pekla, nebo ateisty pán bůh neposuzuje? Kde vlastně ateisté končí?

Vesmír a příroda …, vejde se do nich i několik bohů a bůžků? Kdo ví, já ne, já to nevím. Kdo zde vlastně dohlíží na vesmírný a přírodní řád?

Pod mým minulým, vcelku civilním článkem, se objevila drobná diskuse o pánu bohu, o tom, jak jej diskutující vnímají a tím mě inspirovali k napsání tohoto článku. Zde celá diskuse- klik. 

Začal s tím Dennis, který mj. napsal: Nevim, jak moc jsem strujcem sveho stesti, ale vim, ze musim za sve stesti kazde rano a kazdy vecer podekovat Prirode, Osudu a nemel bych zapomenout na to, co pro mne udelal Pánbů. Je-li nejaky...

Na to reagovala Olga, také mj.: Koho máš na mysli pod označením Pánbů? Doufám, že ne Pána Boha. Věřit nemusíš. Ovšem, vysmívat by ses neměl.

Na to Dennis:  Lety kodrcani na tomto svete jsem dospel k prostemu nazoru: Je-li Buh vsemocny a vsevedouci, pak vsechno vi a ve sve moci ma zmenit cokoli a nebo se nicim nenechat obtezovat. Priklanim se k nazoru, ze on sam mi ma pochybeni odpousti. To ovsem neznamena, ze kazdy verici je tak moudry jako soucasny papez. Ten rekl na adresu jiste skupiny lidi - "kdo jsem ja, abych je soudil" ... Horouci verici leckdy se snazi Boha zastoupit nebo nahradit nebo poopravit a berou pravo soudit do svych rukou. Nakonec si rikam, ze chybovati le lidske a odpousteti je bozske. 

Ještě Dennis jako reakci na „matku“ Snazim se nikdy nezapomenout na to ze nejsem sam strujcem sveho stesti, ale ze za to, co jsem a ceho si mohu uzivat, musim vdecit vsem priznivym okolnostem, ktere se vzdy v pravy okamzik sesly a pomohly mi v mem usili. Lide si svet kolem sebe od nepameti chteli podmanit a predevsim mu porozumet, proto si i ty "priznive okolnosti", za ktere jsou osudu vdecni, personifikuji. Ja si vystacim s andelem straznym.

A „matka“: „Bůh je,“ to je „Smíš znát jen, co už je. Svět má smysl tvé mysli.“

Také jsem ráda, když se mi a mému okolí daří dobře, a děkuji za pomoc Vesmíru :-)

Já jsem napsala toto: Lidi, co si představují jakoukoliv personu, která mu zařídí příznivé okolnosti, jsou šťastní, i když jsou okolnosti nepříznivé (když se narodí zdravé dítě, děkují pánu bohu, či jiné personě, když narozené dítě zemře, řekne tato osoba, pán bůh dal, pánbůh vzal).

Hmmm, tak já takovou berličku prostě nemám, inu asi ke své škodě... 

Ještě dovětek:

Mám pocit, že ateista jen málokdy přesvědčuje věřícího, že žádný pán bůh není, a jeho víru mu nebere, ale věřící se snaží ateistu o víře v boha přesvědčit a mnohdy to dělá i s výhrůžkami (peklo).

mraky.jpg

 

Foto já.

Naďa Dubcová

Naďa Dubcová

Naďa Dubcová

Vyšly mi dvě knížky v nakladatelství Akcent - 1. Začíná to nudlemi a končí to kudlou v břiše. 2. Nepravidelný deník české rentiérky.

Licence Creative Commons
Dílo dílo, jehož autorem je Naďa Dubcová, podléhá licenci

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)