Jak se máte, paní Dubcová?

čtvrtek 25. červenec 2013 15:15

Děkuji, dobře, a vy? Děkuji, taky dobře. Zdvořilostní otázka, zdvořilostní odpověď. Po té se rozjede normální, buď obecná, či konkrétní konverzace. Předpoklad, že by někoho opravdu zajímalo jak se mám a já bych začala od počasí až po rodinné starosti, určitě nehrozí. Přesto jsou někteří lidé ochotni na podobný dotaz spustit litanie, jak je hrozná doba, jak jsou na tom bídně a jak s nimi život zametá, děti fetují, manželka má milence, všude se krade a jau jau jau (slovensky - jajká). Naopak, i když je jich menšina (tedy víc než míň), jsou někteří tak odvážní, že se pochlubí, jak jim tloustne bankovní konto, jak mají geniální děti, manželku i milenku a že se ve štěstí přímo topí. 

Ti jajkaví jsou vyslechnuti s pohnutím, ale v duši se naslouchající raduje, že se má ještě hůř, než on sám, naslouchající. Ti šťastlivci jsou vyslechnuti s radostnou tváří, byť malinko pokřivenou, protože si v duchu říká - no jen se nepotentuj, však ono na tebe taky dojde.

Po přečtení článku na BB, zde klik, kde se nikdo neptal, jak se takový důchodce má a přesto nám to bylo sděleno, řekla jsem si, že udělám výjimku a na výše uvedenou otázku už neodpovím zdvořilostně, ale podrobně, třeba to v budoucnu ty, kteří mi takovou otázku položí, bude zajímat. A když ne, tak nikoho nenutím, aby to četl.

Můj letní den:

Ráno vstanu na zavolání, že už je snídaně hotová, po proměně z rozdrbané stárnoucí ženské, na SKORO – jako za mlada, která v koupelně trvá čím dál dýl, posnídám. Snídáme čaj s citronem, opečenou housku s máslem a přikusujeme vtipnou kaši. Tedy, den začínáme s úsměvem a vtipnou konverzací. Pak usednu, no kam jinam, než k pécéčku, které opustím až na zavolání, že je oběd.

Po obědě vypijeme dobré kafíčko, které vařím a servíruji já, s nějakou ňamkou - dnes to bude nanukový kornoutek, odebereme se na odpolední odpočinek, tedy šlofíček a pak vyrážíme do přírody, buď autem, nebo pěšky, kde fotíme, nebo se jen kocháme a že tedy Šumava stojí za kochání..., na nákup do Prachatic, do Bavorska, do Bavorska nejen na nákup, ale i na kochání přírody po cestě, apod. Jsme také akcionáři, někdy nakupujeme věci, které jsou v akci (třeba máslo :-))

Po lehké večeři, opět kafíčko, pak zprávy (víme jak na co, z fleku by z nás mohli být poradci, to by to jinak vypadalo!), tvořivé volno, či TV a pak karty - žolíky (nebo žulíky?). Po rozcvičce s kartami posedíme buď u piva, či vínka a vyprávíme si jak šel život, většinou já naslouchám, jo co já už jsem se dozvěděla za zajímavé věci...

S různou obměnou tak život, nás starších důchodců, ubíhá každodenně. V pohodě, byť než se ráno rozejdu, tak sykám bolestí kloubů a momentálně zablokovanou krční páteří. Jo, páteř. Byla jsem u místního ortopéda, který mně předepsal masáže a musím říct, že tohle byl první ortopéd v mém životě, který byl příjemný, usměvavý, laskavý, ohleduplný a samozřejmě odborně erudovaný. Brala jsem jeho jednání jako nadstandard, který po mně nikdo nechtěl hradit. SUPER.

Už slyším, ti důchodci se mají jako "vepřové" v žitě, možná na tom něco bude, ale všechno je relativní a platí, jaký si to uděláš takový to máš, i když vím, že někdy to prostě nejde, tehdy, kdy o všem rozhoduje nemoc, nebo smrt.

P52300466.jpg 

 

P51600188.jpg

 

 P52300277.jpg

 

 P52300233.jpg

 Foto já - Lažiště

Naďa Dubcová

Naďa Dubcová

Naďa Dubcová

Vyšly mi dvě knížky v nakladatelství Akcent - 1. Začíná to nudlemi a končí to kudlou v břiše. 2. Nepravidelný deník české rentiérky.

Licence Creative Commons
Dílo dílo, jehož autorem je Naďa Dubcová, podléhá licenci

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)