Už nikdy žádné zvíře

čtvrtek 6. červen 2013 12:30

Nevím, jestli jsme měli smůlu se psy jen my, ale slyším o psech všelijak postižených a zrovna takové i vidím, courají velké koule nádorů mezi zadními nohami. Neznám žádnou statistiku, která by uváděla kolik psů, z kolika mělo a má rakovinu, trpí epilepsií, či všelijakým ochrnutím. Neznám žádnou statistiku, která by dokládala úspěšnost operací nádorů na mléčných žlázách u fen a rakovinových nádorů u psů, o kolik se jim prodlouží život.

Nevím, zda za ty nemoce mohou tzv. množírny psů, kdy je fena oplodňována psem jen jak se zbaví štěňat - tedy vydělá peníze majiteli z jejich prodeje, nebo neodborné křížení žádaných ras, nevím nic, ale vím, že psů je tolik, že jsou plné útulky těch odložených, nejen těch, kterým např. umře páníček či panička.

Touha po psech či kočkách pramení z osamělosti jak ve stáří, tak i v mladém věku, kdy pes např. nahrazuje dítě. Určitě je víc důvodů proč si lidi pořizují tyto chlupaté kamarády, nejsem psycholog, ale je pravda, že je prostě přepejskováno a překočkováno.

Když jsem venčívala Elu, potkávala jsem kdysi kluka, který venčil svého štěněcího Retrívra opravdu příkladně. Byl to ještě malý kluk. Rostli spolu, pes i kluk, bylo vidět, že jsou správná dvojka, kluka venčení a starost o psa neopustila, kolik je takových dětí?

Když jsme se nastěhovali do domku na Jižňáku, pořídili jsme si fenku středního knírače. Nebyla moc přítulná, ale když jsme si jednou toho tvora pořídili, starali jsme se o něj. V 7 letech dostala epilepsii. Tehdy jsem se domnívala, že kdybychom ji nechali uspat, těžce bychom se na ní provinili a tak jsme s ní 5 let prožívali její záchvaty, kterými trpěla, i když jsem jí dávala léky, které předepsal veterinář.

Pak jsme měli kříženku Retrívra a Loveckého psa. Asi v 11 letech ji postihl zánět mléčných žláz. Na radu veterináře jsme ji nechali operovat. Měla řez od zadní packy až po přední. Do půl roku umřela na metastázy, tedy, v poslední fázi, když už nepřijímala potravu, těžce dýchala (metastázy na plicích) nechali jsme ji uspat veterinářkou, viz můj článek, zde klik.

Ele, leonbergří kamarádce, chlupaté veselé, mazlivé a tvrdohlavé "holce"se již v 5 letech objevily nádorky na mléčných žlázách. Veterinářka navrhla okamžitou operaci. Odmítli jsme, věděli jsme jen jedno, až jí rakovina dožene, usne. A tak se nedávno stalo, v jejích 7 a půl letech. Počátky konce nabraly na rychlosti a byly úplně stejné jako u Asty. Pozvala jsem veterináře domů. Potvrdil nám, že Ela má metastázy na plicích a že nemoc bude postupovat. Věděl, že máme své zkušenosti. Rozhodli jsme se, že už nebudeme Elu vystavovat těm úplně zlým koncům a ona odejde po prvním ataku. Začínaly jí selhávat i ledviny. Její stav byl každý den proměnlivý, někdy vypadala, že jí nic není, jindy apaticky ležela…

Nechala jsem na veterináři, aby určil její poslední den. Ela po injekci usnula opřená o mé nohy, svezla se na zem a veterinář ji posléze uspal na věky. Odešla mi moje kamarádka, skvělá bytost, která mě vítala při každém opuštění bytu jako by mě neviděla několik let, lehávala mi u nohou, zakopávala jsem o ni v kuchyni při vaření, tajně mi lezla do postele, když jsem nebyla doma, žďuchala mi nosem do ruky, abych jí hladila…

Už nikdy nechci žádné zvíře, i když se říká, nikdy neříkej nikdy. Už bych nedokázala řešit bytí a nebytí zvířecí bytosti, která je mi úplně oddaná a na mě odkázaná. Už ne… 

942872_526318620766216_1718041707_n.jpg

obrázek z Facebooku

Naďa Dubcová

Naďa Dubcová

Naďa Dubcová

Vyšly mi dvě knížky v nakladatelství Akcent - 1. Začíná to nudlemi a končí to kudlou v břiše. 2. Nepravidelný deník české rentiérky.

Licence Creative Commons
Dílo dílo, jehož autorem je Naďa Dubcová, podléhá licenci

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)