Konec světa se blíží, nezadržitelně!

úterý 30. říjen 2012 12:20

21.12.2012, jak magické datum, proč by se mu neměl přisoudit několikátý konec světa, který nota bene potvrzují Mayové, nebo nepotvrzují? Prý se u Mayů píše o očištění, ne o konci, i když i očištění může znamenat konec. Taky to prý znamená že dojde k vynulování mayského kalendáře, tak babo raď.

Hurikány, uragány, bouře, tsunami, požáry, zemětřesení, laviny, srážky s kosmickými tělesy, návštěva živočichů z kosmu, to všechno jsou strůjci konce světa, kteří když se do toho dají a to ještě ke všemu ruku v ruce, dokonáno jest. Vědci, astronauti, tedy odborníci na možnosti konce světa nás chlácholí, že nic takového nehrozí, když zasáhnou vyjmenovaní strůjci, tak jedině po jednom a jen někde, a kdo ví jestli, naše koule se bude točit dál a dál a my po ní budeme pobíhat až do té doby, než… než usneme na věky věkův.  Tedy jak kdo, někdo má naplánované, že se po smrti převtělí.

Když sečteme jednotlivá čísla data, vychází číslo 11, které když opět sečteme, dává číslo 2. Druhý den v týdnu je úterý, druhý měsíc v roce je únor. Je to znamení vodnáře. V ten den je svátek Hromnic, Hromnice. Na tento den je spousta pranostik, třeba Na Hromnice vezmi dvě kabanice, nebo považte ten černý humor -  Na Hromnice má sedlák raději vlka ve chlévě i ženu na marách než slunce. Zkrátka připomíná nám to hrom – hrom bije – tedy úder blesku – blesk zabíjí.

Pro hlasatele konce světa to tedy vypadá nadějně, můžou si mnout ruce, že by jim to mohlo vyjít. Jenže, co s tou číslicí 2012? Ta nula mi tam nesedí, je navíc, datum je složeno z jedniček a dvojek, takže by mohlo logicky znamenat, že konce světa bychom se měli dočkat buď  21.12.2112, nebo 20.02.2002, což už tedy bylo, jenže, jak to vypadá, v žádném případě součtem čísel v obou datech nedostaneme výsledek číslo 2 a proto ten letošek. Vysvětlení, proč je v datu ta nula navíc nahrává jen tomu, že by měl být ten mayský kalendář vynulován.

Tak co s tím? Teorie, že v tento den nastane konec světa vypadá docela reálně, možná je ve vesmíru nastaveno datum 21.12.2012 jako  00:00:0000. Vím, že nic nevím - Scio me nihil scire – jak to řekl Sókratés, nebo Platón? A to je fakt.

Co mě na tom utěšuje je, že na 21.12.2012 lze v předprodeji zakoupit vstupenky do Národního divadla na Louskáčka. Ještěže tak, že se všude nezbláznili a s koncem světa nepočítají.

Ale stejně by mě zajímalo, jestli ještě žije můj brýlatý kolega z Hydroprojektu, který velice špatně viděl a jeho povzdech sebe samého nad sebou samým byl, že má v životě takovou smůlu, že kdyby byl konec světa, že on jediný přežije, ale ztratí brejle.  

Co si o tom konci světa asi myslí dnes? Možná už ty brejle nahradil zubama, bůhví…

285657_4359090450779_651872602_n.jpg

Obrázek od mé oblíbené polské malířky Moniky Blatton

Naďa Dubcová

Naďa Dubcová

Naďa Dubcová

Vyšly mi dvě knížky v nakladatelství Akcent - 1. Začíná to nudlemi a končí to kudlou v břiše. 2. Nepravidelný deník české rentiérky.

Licence Creative Commons
Dílo dílo, jehož autorem je Naďa Dubcová, podléhá licenci

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)