Chcete se stát muzejním exponátem ?

pondělí 17. březen 2008 20:00

Alespoň na chvíli ?  Klidně, ale musíte pro to něco udělat. Stačí přijít do muzea, tedy přesněji do Muzea hl. m. Prahy a  sednout si do kavárny.

Ta kavárna není ledajaká, ale je součástí výstavy a když si tam dáte kafíčko či kapučínko, můžete se na procházející lid dívat jako na návštěvníky výstavy, kteří Vás okukují a obdivují, jako vystavený exponát. 

kafo.jpg 

 Výstava se jmenuje „Pražské kavárny a jejich svět“, není příliš rozsáhlá, ale je milá, voní kávou a je zajímavá s unikátními vystavenými předměty.

kafe.jpg 

Pití kávy je obřad, alespoň pro mě a mně podobným. Je nutné mít na oblíbený mok svůj zamilovaný a ne jen tak ledajaký hrneček, nejlépe letitý až starožitný, nebo jinak význačný, to podle nátury „kávomila“. 

 kafinusle.jpg

Vím, že se každý na výstavu nedostane a tak pro milovníky kávy, kaváren a kavárenské historie  jsem přiložila  pár fotografií a následující text, který je součástí výstavního prospektu. 

 kaf.jpg

Prostředí pražských kaváren bylo inspirováno Vídní, Paříží a Berlínem, aby jejich vlivy přijalo a vytvořilo si vlastní unikátní styl. Slavná  Národní kavárna, Slavia, Unionka, Metro, Corso, Arco, Louvre…Nezval, Seifert, Teige, Toyen, Honzík,Honzl,  krajcar,bratři Čapkové, Brunner, Dyk, Bass, Hašek, Jesenská, Kafka, Meyrink, Werfel, Kisch a mnozí další spisovatelé, novináři, architekti, výtvarníci, umělci a také politici, bankéři a podnikatelé měli své oblíbené kavárny. Dokázali v nich trávit dlouhý čas a představovaly pro ně místa pracovního či tvůrčího setkávání, případně střetávání.

kavy.jpg

Některé věhlasné kavárny zanikly, odešly se slavnými návštěvníky, u dalších se při jejich názvu jen stěží rozpomínáme, kde se vlastně nacházely, jiné zmizely z povědomí lidí úplně.Unikátními doklady zmizelého světa pražských kaváren jsou předměty dochované v rodinách tehdejších kavárníků. 

kavarny.jpg

Kavárník Josef Suchánek se svou rodinou a zaměstnanci kavárny Arco po roce 1907.

zdroj fotografií: bezvadná kniha Pražské kavárny a jejich svět od Evy Bendové, Tomáše Dvořáka, Dominika Hrodka a Šárky Kořínkové 

Přídavek: Kavárna Juliš

kava.jpgdetikav.jpg 

Výzva kavárníka Josefa Suchánka k hostům kavárny Arco, první polovina dvacátých let 20. století.

 

Naďa Dubcová

Naďa Dubcová

Naďa Dubcová

Vyšly mi dvě knížky v nakladatelství Akcent - 1. Začíná to nudlemi a končí to kudlou v břiše. 2. Nepravidelný deník české rentiérky.

Licence Creative Commons
Dílo dílo, jehož autorem je Naďa Dubcová, podléhá licenci

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)