Výcvaky nebo fotografie?

čtvrtek 6. září 2012 21:00

Vypadá to, že jsem přesedlala na fotoblogy, ale není tomu tak, je to jen vybočení z mého psaní. Fotografování je nakažlivé. Dostalo se mi v tomto oboru několik cenných rad. Na fotografie jsem se začala dívat jiným okem. Tedy oko je stále stejné, ale vnímání se jaksi posunulo.

Zjišťuji, co je na internetu plochých fotek, nic neříkajících, barvených a jinak zdeformovaných, z radosti nad možnostmi Picasa, či jiných fotoprogramů, někdy ku zdaru, jindy ku zmaru. Zejména nemusím k fotografiím rámečky, kterých je na netu nabízeno neurekom.

Opravdu to vypadá na to, že jsem propadla radosti a napětí z výsledku vyhlédnutého snímku, kdy hledám dobrý úhel, světlo a nápaditost pohledu na fotografovaný záběr. Trochu jsem převzala rukopis mistra, ale jen zlehounka, snažím se o svůj styl. Zatím tomu říkám výcvaky a asi se na fotografické snímky nezmůžu, ale i ty výcvaky mě těší a já jdu s nimi před blogerskou porotu.

Kdysi jsem započala a stále doplňuji rodokmen naší rodiny. Mám velké rezervy a pořád se chystám doplnit značné mezery, ale právě, že jen chystám. Vcelku slušně mám zmapovanou část od mé matky a zajímavou osobou je pro mě její otec, Vladimír Turínek. Můj dědeček se narodil ve Vlachově Březí a celé mládí prožil se svojí rodinou v Oděse.

Podle jeho předků jsem zjistila, že všichni pocházeli z Jižních Čech, ať už ze zmíněného Vlachova Březí, tak i z Husince, Budkova a také z Naušovic, panství Volyňského (na internetu jsem nenašla žádnou zmínku o Naušovicích). Z nich pak tito předkové byli povětšinou řemeslníci, konkrétně: mistr kožešnický, mistr soukenický, také hajný, ale i podruh a hudebníci. To byl můj dědeček a jeho otec.

Uvítala jsem možnost návštěvy Vlachova Březí a pořídila si několik snímků.

Nedaleko Schmiedova pivovaru se nachází židovský hřbitov se 170 náhrobky, z nichž nejstarší pochází z druhé poloviny 18. století. Přístup je k němu malou cestičkou z ohybu ulice za základní školou, hřbitov je totiž vklíněn mezi hospodářsko-provozní plochy. (viz internet).

V této oblasti jsou stopy po rázu minulých dob (kamenné opěrné zdi, plaňkové ploty, polorozbořená hospodářská stavení) a na mě tam dýchl minulý čas v plné parádě. Nejen, že jsem pořizovala výcvaky, ale také jsem prožívala nepopsatelné pocity, jako bych se ocitla v jiné době. Jen ty zbořeniny žalovaly. Ticho, slunce, stíny, mimo nás ani živáčka.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg

Hřbitov ve Vlachově Březí je v prudké stráni, podobný jsem nikdy nikde neviděla. Nebožtíci tam mají krásný výhled do krajiny a jejich pozůstalí mají o zdravý pohyb postaráno, zvláště ti, co mají své drahé nahoře, protože vchod seshora byl uzavřený. Jména na náhrobcích mi samozřejmě nic neříkala a tak jsem si vybrala jeden starý hrob beze jména, jako hrob mých dávných předků. Někde tam stejně musí spočívat.

11.jpg

12.jpg

144.jpg

 

 

Naďa Dubcová

Naďa Dubcová

Naďa Dubcová

Vyšly mi dvě knížky v nakladatelství Akcent - 1. Začíná to nudlemi a končí to kudlou v břiše. 2. Nepravidelný deník české rentiérky.

Licence Creative Commons
Dílo dílo, jehož autorem je Naďa Dubcová, podléhá licenci

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)