Tlumiče vášní, aneb Bombarďáky a tepláky

čtvrtek 26. červenec 2012 09:00

naše generace dobře pamatuje.

Zatímco tepláky přežily dodnes, bombarďákům brzy odzvonilo. Pod mini sukně bychom s nimi nemohly existovat. Moje matka i babička si užily bombarďáků dost a dost, protože mezi punčochami a podvazkovým pasem byla jen holá kůže a tu v zimě bylo nutné nějak obléknout.

bomba.jpg

Připravena k obléknutí bombarďáků

Nastoupily bombarďáky, tedy spodní kalhotky s nohavičkou téměř do půl stehen, na gumu, které zakryly tu holou kůži. Bombarďáky byly hlavně barvy sladce růžové (prasátkové), něžně bledě modré a ob čas se vyskytly i žluté. Byly šité ze silné, 100% bavlněné látky s vlasem, takže vyžadovaly široké a delší sukně, jak se nosily v padesátých letech. Protože bylo kdysi takové oblečení docela náročné při svlékání kvůli malé potřebě, uměla moje babička vypouštět tekutinu ve stoje, tehdy to nepatřilo k nijak zvláštním kouskům. Roznožka, odhrnutí kalhot v rozkroku a už…

Já jsem zaznamenala nástup bombarďáků z krepsilonu, takže těsně přiléhaly na nohu a jako tlumiče vášní se už tolik netvářily. Nosila jsem je jen krátkou dobu, protože do života žen vítězně vtrhly silonové a krepsilonové punčocháče, takže se sukně mohly zkrátit na minisukně. Tuším, že v sedmdesátých letech došlo znovu k bombarďákovému boomu, protože se z nich podoma šily mikiny, které byly nedostatkové. Česká hospodyňka věděla si vždy sobě rady.

bomb.jpg

 bombarďáky

Je zajímavé, že se bombarďáky tak trochu podobaly teplákům, které byly naopak barvy tmavě modré, hnědé, zelené. Oboje kousky byly se širokými nohavičkami (nohavicemi) do gumy. Na zadku měly tepláky vkusnou kapsičku na kapesník či hřeben, to podle nátury jejich majitele. Nejšťastnější doba přála teplákům v padesátých i tak trochu v šedesátých letech.

V teplácích někteří chodili i do školy a do práce, do práce hlavně naše vládnoucí dělnická třída a ti, kteří šli s dobou. Zamilovaným oděvem se později staly pro pány na doma, takže páni byli elegantní s vyboulenými koleny a vyboulenou zadní částí. Ještě později tepláky doznávaly změn, zúžily se nohavice, přidala se guma pod nohu, zipy po straně nohavic, atd., ale i v nich měli muži vyboulená kolena a zadky.

Ne všichni muži se takto masakrovali, můj dědeček nosil na doma manšestráky, nebo vyřazené plátěné kalhoty, možná i štruksáky, takže ho mám v paměti jako statného muže, který vypadal mužně i doma.

Tepláky si zamilovaly i některé ženy a pro dokonalou image k tomu měly natočené vlasy na natáčky. Takto vymóděné byly schopné odskočit si na roh do obchodu pro kvasnice, pravda, natáčky převázaly šátkem. Bylo to jen o chlup lepší domácí oblečení než kombiné, či muži v trenkách.

Jak jsem vzpomněla, tepláky přežily dodnes a také se staly typickým vězeňským oblečením, takže se ustálilo rčení pro toho, kdo jde sedět, nebo-li jde do vězení, že ho dali do tepláků.

Jak to vypadá, tak v současné době je sláva tepláků na vzestupu. Pomaličku si zajišťuje své místo na výsluní i mezi politickými špičkami, jako móda unisex.

Možná se jednou vrátí i ty bombarďáky, protože lidi už nevědí, co by si na sebe vymysleli za modely…

bombar.jpg

 Pan Šebánek v teplákách ve filmu Homolka a Tobolka 

Obrázky ze stránek - zde klik a zde klik

Obrázek pana Šebánka je z jeho filmografie.


 

P.S. Dnes je to 5 let, co jsem vstoupila na blog Lidovek. Děkuji Vám všem, kdo mě navštěvujete.

kytka1.jpg


A ještě video, pro jednoho mého dychtivého a vášnivého čtenáře, jak se sám nazval a ještě připsal: Toužebne sny mužů za Tebou víří jako čarovná vlečka královnina.

Díky, Z.

Naďa Dubcová

Naďa Dubcová

Naďa Dubcová

Vyšly mi dvě knížky v nakladatelství Akcent - 1. Začíná to nudlemi a končí to kudlou v břiše. 2. Nepravidelný deník české rentiérky.

Licence Creative Commons
Dílo dílo, jehož autorem je Naďa Dubcová, podléhá licenci

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)