Noční košile, vedro, metro a lidi

úterý 19. červen 2012 13:35

To jsem celá já, vedro, že by se za něj nemusely stydět přímořské tropické destinace a já musím just do světa.

nocnikosile.jpg

Přesně řečeno, nemusela jsem zrovna ten den, ale vydala jsem se, abych tu starost s noční košilí měla z krku. V poslední době mám docela dobrou náladu, je to s podivem, protože kolem mě burácí svět plný násilí, zloby, vražd a sebevražd. Podle TV a internetových zpráv, bych se měla bát vystrčit nos z domu, i když už ani tam si člověk není jistý, ale nutnost nákupu té noční košile, mě vyštvala na cesty, do toho světa plného zločineckých nástrah.

Jedu totiž tento týden do světa, a při pohledu na svůj nočněkošilí park jsem si musela přiznat, že takto vyzbrojena do světa nemůžu. Mám sice jednu košilku, úplně novou, připravenou na dobu, co kdybych musela náhle do nemocnice, ale účel je na ni dost vidět, tedy solidně babkovský a já chci ve světě působit jako dáma v nejlepších letech, ke které se samozřejmě nějaká ta drobná kraječka hodí. O nočních košilích bych mohla psát romány, však jsem o nich už jednou psala, tak dnes jen zmínka, aby bylo jasno, jaký důležitý důvod mě přiměl vyjít do toho vedra a zlého světa.

Do metra kvůli své zeměpisné poloze nastupuji na konečné a podle toho bych mohla určovat povahy řidičů. Nemám pro ně zvláštní škatulky, ale dvě se nabízejí. Jedna škatulka s řidiči škodolibými, druhá škatulka s řidiči laskavými. Ti první zavřou dveře těsně před dobíhajícími, ještě nedozní „ dveře se zavírají“ a ti druzí počkají, až mu ti běžící naskákají dovnitř.

Ačkoliv, jako správná dáma, za MHD neběhám, jsem ve věku, kdy znám už relativitu času, a že když jedno emhádéčko odjede, pojede druhé, kvitovala jsem s povděkem, že jsem natrefila na řidiče z druhé škatulky a tudíž jsem nastoupila hned do prvního vozu, jako mnoho, na poslední chvíli dobíhajících lidí. Jako tečka za nastupujícími, než se zavřely dveře, vstoupila drobná stará paní s holí a hned u dveří zůstala stát. Vstala jsem, a nabídla jí své místo, ale syčela - seďte, seďte, tak jsem si zase sedla.

Ne tak vedle mě přes ulici sedící mladá dívka, která se rozhodla své místo uvolnit, i přes protesty té staré paní.  „Dobře, řekla paní, ale pomožte mi na místo.“ Dívka vzala s úsměvem paní za ruku, pomohla jí překonat vzdálenost mezi dveřmi a sedadlem a paní se posadila. Obě pak setrvaly v příjemné a usměvavé konverzaci. Při vystupování stará paní s díky odmítla nabízenou pomoc, protože metro hezky pokojně stálo, vyšla ven, rázně zaklepala na okno vozu, zvedla ruku s holí a s úsměvem ukázala stojící dívce palec nahoru. Bylo to tak milé gesto a od tak staré paní nečekané, že jsme se někteří na sebe podívali s úsměvem. Naše část vagonu, měla v tu ránu dobrou náladu.

Jo, a tu noční košili jsem si koupila.

P1090487.JPG

Přeji Vám krásné léto, nezapomenutelnou dovolenou a častý úsměv na rtech.

Zdroj fotografie nahoře - internet

Fotografie dole, s laskavým souhlasem od autora fotky Ládínka Vinše

 

Naďa Dubcová

Naďa Dubcová

Naďa Dubcová

Vyšly mi dvě knížky v nakladatelství Akcent - 1. Začíná to nudlemi a končí to kudlou v břiše. 2. Nepravidelný deník české rentiérky.

Licence Creative Commons
Dílo dílo, jehož autorem je Naďa Dubcová, podléhá licenci

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)