Kupuju hrobku, prodávám hrobku, tak trochu dušičkově

úterý 1. listopad 2011 21:50

Vest pocket revue

RUKA

Kupuju hrobku.

HOUSKA

Prodávám hrobku.

RUKA

Kupuju levně.

HOUSKA

Prodávám levně.

OBA

Není tady času na smlouvání,

hrobka stojí přímo pode strání…

V poslední době nějak souzním s V+W. Je mi jedno, že na Werichovi někteří nenechají niť suchou, ať se jim to líbí nebo ne, dílo V+W přežije další generace, i ty chytré, kteří studovali jeho život a dílo a došli povícero jen k plivancům. Nevím, že by Werich někoho udal, zabil, či zmrzačil, ba naopak, pomáhal lidem se smát, i když jim do smíchu vůbec nebylo. Nějaké zákulisní rejdy kvůli rolím mě nezajímají, ty byly mezi herci vždycky, ani to, jak moc byl poplatný době, protože to jsou většinou drby, a i kdyby, chtěl hrát, a kdo by nechtěl, když je herec? Ale dost obrany Wericha, je to osobnost, která to nepotřebuje. Každý by měl zpytovat své svědomí a přestavit si sebe sama v té době a v jeho kůži.

Tak k té hrobce. Neprodávám, ani nekupuji hrobku, alébrž kupuji hrob. Urnový hrob.

Měla jsem sice spočinout vedle svých rodičů na Vyšehradě, ale nějak se to pokazilo a my se ocitli bez hrobu. Tedy naše rodina. Z Prahy se nám nechce, ačkoliv máme hrob v mém rodišti a další kousek vedle, tak mi nic jiného nezbývalo, než tu koupi podstoupit. Jsem ráda, že jsem měla při objednávání možnost říct si, jaký chci a to nejen materiál a barevnost, ale i tvar. Zkrátka bude zhotoven podle mého návrhu, převedeného obchodníkem do počítačové formy 3D.

jirimucha1.jpg

Zde jsme kdysi splynuly s náhrobkem Jiřího Muchy, což jsme zjistili až při pohledu na foto a teď zjišťuji, že je to letos 20 let od jeho úmrtí..

Chtěla jsem hrob veselý, světlý, je to naše poslední nemovitost o půdorysu 70/100 cm, která sice nemá dveře a okna, ale také na co, když se v ní bude jen spát a to chce tmu a klid. Překvapila jsem samu sebe, že ten nákup probíhal vcelku příjemně, žádné slzy ani vzdechy, dokonce mě těšilo vybírat si doplňky, písmo a místo. Místo jsem vybrala s dobrými sousedy, ne moc daleko od vstupu na hřbitov, a zjistila jsem, že hrob bude mít č. 127. Určitě na tom nezáleží, ale mám radost, protože 27 je moje oblíbené číslo. Musím se smát, že mi i takováto úplně nepodstatná maličkost tu radost způsobila.

Udělala jsem všechno pro to, aby se tam našim ostatkům dobře leželo na věky věkův. Doufám, že další nápisy budou přibývat co nejpomaleji. Ten první je pro mě hodně smutný, ale až tam budu chodit zapalovat svíčku, povídat si o novinkách v rodině, bude to moji dušičku uklidňovat. Až nastane čas, přibude i mé jméno a budeme tam zase spolu, jako jsme prožili spolu celý život v domě, který jsme si před lety postavili.

Jsme v podstatě šťastní lidé, mnozí svůj hrob nemají, dokonce se ani neví kdy a kde zemřeli, jako Josef Čapek. Takže svíčka i za ty, kteří odešli z tohoto světa, jako on.

svicka_s_ruzi.gif

Obrázky vypůjčené z internetu, foto hrobu Jiřího Muchy autorka.

 

Naďa Dubcová

Naďa Dubcová

Naďa Dubcová

Vyšly mi dvě knížky v nakladatelství Akcent - 1. Začíná to nudlemi a končí to kudlou v břiše. 2. Nepravidelný deník české rentiérky.

Licence Creative Commons
Dílo dílo, jehož autorem je Naďa Dubcová, podléhá licenci

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)