Stát jsme my, ale státní úředníci nás nemají rádi

úterý 25. říjen 2011 18:50

Čím dál víc si připadám jako v Kocourkově. Nebo taky, dneska nám vezmou sůl a příště nám budou holit hlavy (Byl jednou jeden král). To co zase naši úředníci vymysleli, to už je na Nobelovku.

 

kasa.jpg

Státní kasa, na úklid chodníků nemáme peníze

Konečně jsme se dočkali, že se o svůj majetek bude starat majitel a ne občan majitelovi. Zkrátka chodníky si budou udržovat majitelé sami a to i ty přilehlé k rodinným domkům. Zatím, co dříve byl občan popotahován a bezmilostně pokutován, když v zimě neošetřil chodník a někdo mu tam upadl tak nešikovně, že si vážně ublížil, dnes je to všechno jinak. V případě nešikovného upadnutí se bude zkoumat (kdo?), jestli občan přizpůsobil chůzi povrchu chodníku, jestli měl správné obutí a taky jestli měl vůbec při náledí vytáhnout  paty z domova.

Tak pro příklad. Je náledí, nebo napadne horda sněhu, psa to nezajímá a chce ven (nebo musím nutně k lékaři, kdyby pes nebyl ten správný důvod). Pečlivě si obuju protiskluzové zimní boty a budu doufat, že majitelé ošetřili své chodníky. Pro jistotu si vezmu hůl. Když se dopotácím na neošetřenou část chodníku, či na přechod přes neudržovanou silnici (jo, k nám do silnice, anžto je vedlejší, tak se sypat nejezdí, poraď si, jak umíš, přizpůsob jízdu povrchu), prásknu sebou a tímto mi naskočí nějaký úraz, budu muset zůstat ležet a volat kolem sebe, aby mi někdo byl ochotný dosvědčit, že jsem šla opatrně a že mám na nohách zimní boty, aby mi byla přiznána náhrada léčebných výloh a bolestné?

Kdo bude určovat, které boty jsou vyhovující a které už ne? Kdo bude určovat, že jsem neměla chodit ven, hezky sedět doma na zadku a proto si za to můžu sama?

Kdysi jsme si s kolegyní v práci nastříkaly podrážky bot tekutými sněhovými řetězy. Dlouho jsme se tak nezasmáli, jako když jsme se usilovně lepili k PVC podlaze a venku na sněhu to nemělo žádný účinek.

Není logické, aby ten, kdo má nějakou povinnost ji plnil a to pod sankcí? Zrovna tak, jako občan, který má nad sebou už tolik zákazů a povinností, že se v tom jen těžko orientuje. Neznalost zákona neomlouvá. Hm a ty všechny zákony nezná ani právník, který je na to študovanej, a proto se specializuje.

Ještě k tomu povrchu. Na chodník se vyrobily obrázky stříkané barvou, tak kluzkou, že když na ně člověk v zimě vstoupí, neví o nich, protože jsou zakryté sněhem, tak letí jak po másle.

Chodník už není jen pro pěší, ale i pro kola, pěší koukej uskakovat. Abys to věděl, musí se ti na chodník namalovat pictogram pána s děckem a kolo. Co včil? Bude se hradit úraz po rozplácnutí na takovém zasypaném povrchu? Kdo mi to dosvědčí, že jsem lehla zrovna tam?

Nebo shnilé listí. To je tak namydlený povrch, párkrát jsem se hezky sesypala, i když jdu po špičkách a opatrně, jak to jde. Co tady? Tady se bude zkoumat, zda je bota podzimní? Jak má vypadat, aby odolala mazlavému povrchu?

U nás na rohu je v chodníku díra jako hrom a když se zasype listím, tak je to o hubu. U mě o koleno, mám trvalé následky. To jsem ale trdlo, že jsem si nešla stěžovat, vyžadovat náhradu. Jenže já vím, dostala bych otázku: Jak dlouho tam bydlíte? Tak si nestěžujte, už jste si mohla pamatovat, že tam ta ďuzna je, a to i pod tím listím.

A tak nám občanům vznikla velká starost. Buďto si budeme muset balit nohy v botách novinama, nebo na podrážku zatlouct hřeby a to i na ty podzimní, nebo vůbec nevycházet. Abych nezapomněla, ještě se bude zkoumat, zda ke změněným, povětrnostním podmínkám došlo během dne, kdy občan nazul tenisky, protože ráno na ně bylo počasí.

Počítám, že bude zapotřebí zvýšit úřednický aparát, který by to vše přezkoumával, teď by to už přetížený úředník nezvládl. A taky pro ty úředníky najít nové budovy.

Možná dojde i na vyhlášku s obrázkama, které zimní boty jsou vyhovující. Třeba ty, které prodává manželka zastupitele...

pes1.jpg

 

Nebudou mu hrazeny léčebné výlohy ani bolestné, neměl zimní boty

Naďa Dubcová

Naďa Dubcová

Naďa Dubcová

Vyšly mi dvě knížky v nakladatelství Akcent - 1. Začíná to nudlemi a končí to kudlou v břiše. 2. Nepravidelný deník české rentiérky.

Licence Creative Commons
Dílo dílo, jehož autorem je Naďa Dubcová, podléhá licenci

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)