Křehké téma

pátek 21. říjen 2011 10:10

Ano, je to křehké téma, psát o tom, jak se člověk vyrovnává s odchodem toho nejbližšího a proto jen na úvod, že pravdu má jistý zdejší bloger, když říkal (přibližně), že málokomu se poštěstí odejít z tohoto světa na své čistě povlečené posteli, voňavý a s posledními slovy, které hltají očima i ušima jeho nejbližší , kteří se shromáždí kolem úmrtního lože a drží umírajícího za ruce a hladí ho po čele.

upravenakytkaodbl.jpgVětšinou je to oznámení soucitného hlasu zdravotní sestry, které sice očekáváte, ale které se u vás projeví tak, jako kdyby do vás narazil rychlík. Z takového nárazu se jen těžko škrábete zpět do života, už jen proto, že na vás čeká život úplně jiný, jaký si to uděláte, takový to budete mít. V současné době vyjadřuje písnička z filmu "Už zase skáču přes kaluže", ve které fázi života se asi vynacházím.

 

Ještě před tím, než se začnete zaobírat sami sebou, projdete posledním rozloučením, které, kdo má štěstí na skvělou rodinu jako já, zařídí bez vás. V tomto období je také nutné projít jednáním na všelijakých úřadech, kde se váš drahý jen ochomýtl.

Mám virtuální přátele na svém soukromém blogu a jedna z nich mi na můj mail poslala mimo slov útěchy i návod, co na úřadech zařídit hned a co potom. Byla to opravdu cenná pomoc, o kterou se s vámi chci podělit a kterou jsem i malinko doplnila. Přeji vám, abyste tyto rady vůbec nepotřebovali, ale fakt je, že zatím nejsme nesmrtelní.


Hned (tedy v době co nejkratší, do 8 dnů od úmrtí), ještě před řízením o pozůstalosti:

Pokud to za něj nezařídí pohřební služba, vzít oddací a rodný list, občanský průkaz zemřelého, potvrzení buď z nemocnice, nebo lékaře, který vystavil potvrzení o úmrtí, v případě, že člověk zemře doma a to vše odnést na příslušnou matriku pro vystavení úmrtního listu.

Odevzdat, pas, průkazku zdravotní pojišťovny, invalidní průkaz, invalidní znak na auto, řidičský průkaz, uvědomit Českou sociální správu, aby zastavila výplatu důchodu, taktéž sociální odbor na městském úřadu, měl-li zemřelý příspěvek na péči a pohonné hmoty.

Pokud člověk zemře doma a je nařízena soudní pitva, pak chtějí-li znát pozůstalí její výsledek, musí o to požádat do 3 dnů od úmrtí obvodního lékaře. Později to už nejde.

Všude, kde se odevzdávají průkazy, nebo zastavují výplaty, na vás požadují úmrtní list, ačkoliv vám bylo řečeno, že bude tento doklad vyhotoven do měsíce. Všude se tedy spokojí prozatím s parte a vaším slibem, že až ten list obdržíte, zašlete nebo jim osobně přinesete jeho kopii. Dokonce je možné jej poslat i mailem.

Později:

Přehlásit měřidla (vodoměr, plynoměr, elektroměr), přepsat nebo odhlásit telefon u operátora, taktéž i odvoz odpadků, v případě pojistných smluv jejich zrušení nebo přepsání, pokud je člověk plátcem jakékoliv daně, tyto odhlásit či přepsat na příslušném finančním úřadu

Po dědickém řízení:

Přepsat nemovitosti na dědice v katastru nemovitostí, vč. bytu, byl-li zemřelý vlastník, případně podíl v družstvu. Přepsat auto a pojistku.


A na konec, po všech peripetiích se nadechnout, zařídit si vdovský důchod, je-li na něj nárok a zamyslet se nad sebou, jak dál...

tunel.jpg

 

 

 

Naďa Dubcová

Naďa Dubcová

Naďa Dubcová

Vyšly mi dvě knížky v nakladatelství Akcent - 1. Začíná to nudlemi a končí to kudlou v břiše. 2. Nepravidelný deník české rentiérky.

Licence Creative Commons
Dílo dílo, jehož autorem je Naďa Dubcová, podléhá licenci

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)