Zobete? Prý je to zdravé

středa 5. říjen 2011 19:34

Kdo dnes nezobe, aby ho svíčkou pohledal. Starý, mladý, tlustý tenký, černý, bílý, ať máme dost síly.

jakamarus.jpg

Zatím, co moje babička si vystačila s octanem hlinitým (dnes již nevyráběným), Alpou-Francovkou na cukr nakapanou, mokrým hadrem na hlavě, pocením v „neprodyšné posteli“ (ještě teď cítím, jak se mi koulejí kapičky potu po nose a nohou hledám kousíček ochlazení), pitím bylinkových čajů, ichtyolem, heřmánkovou mastí a kysličníkem na rány, já jsem už měla k pár, od ní převzatých léčiv, acylpyrin, později aspirin od Brauna. Také k lékaři jsem chodila častěji a to hlavně s mými dětmi, takže se léčiva rozrostla od různých antibiotik až po vitamíny. Já sama jsem zobala, nebo spíš polykala rybí tuk na lžičce, jako ostatní z mé generace, kteří jej upřímně nenáviděli, ale s odstupem času si myslím, že to mělo něco do sebe a nevím, proč už to pominulo, jak u mých dětí, tak i u jejich a rybí tuk není v kurzu.

cinkahoncik.jpg

Co mě dojalo, to je zjištění, že acylpyrin je prý nebezpečný lék, kterým jsem se krmila já i mé děti, když byly nemocné. Dokonce jsem přikládala rozpuštěný acylpyrin jako obklad na synkovo ucho, jak mi paní doktorka nařídila. Moje matka měla acylpyrin tak zažitý, že by ho ordinovala i na zlomenou nohu. Jsem z toho zmatená, protože jsme všichni přežili.

obr_962.jpg

Dnes, když člověk přijde k lékaři, tak mimo léků na nemoc, se kterou tam přišel, dostane i předpis na vitamíny a když ne předpis, tak doporučení, ty určité a pro něj nezbytné vitamíny, zobat. Množství výrobců a druhů vitamínů je tolik, že žasnu, že se v nich někdo vyzná. Já když jsem chtěla C vitamín, tak jsem zásadně požadovala tyto parametry: bez cukru, bez chemie a ten nejlevnější :-)

sanatogen.jpg

Jsem v poslední době dost rozsypaná. K povinným 2 lékům co beru každé ráno na lačno, sešly se mi tyto pilule:

B12,

Kyselina listová

Echynacea

Vitmín C

Ostropestřec

Methionin, jen proto, že byl drahý, byl předepsán Kristýně, ale ta ho zobat nechce. Tak kam

s tím, že, vyhodit je to škoda, tak ať má alespoň babka lepší vlasy

Melovis jen v případě potřeby

Ibalgin 400 jen v případě potřeby

Všech těch prvních 6 kousků po snídani (všude je napsáno po jídle) najednou hodím do pusy a zapiju. Fakt mi to jde, jsem dobrá. Tím pádem mám od zobání celý den pokoj.

zdravakrev.jpg

Možná moje babička, kdyby měla tenkrát takovou přehršel doplňků stravy, že by mi tak brzy neumřela, jenže na infarkt tehdy ani ten zázračný acylpyrin nepomohl…

victorian-pharmacy-1.jpg

Všechny obrázky, až na ten poslední, jsou ze sbírky Pavla T. Poslední obrázek je vypůjčený z internetu.

 

 

Naďa Dubcová

Naďa Dubcová

Naďa Dubcová

Vyšly mi dvě knížky v nakladatelství Akcent - 1. Začíná to nudlemi a končí to kudlou v břiše. 2. Nepravidelný deník české rentiérky.

Licence Creative Commons
Dílo dílo, jehož autorem je Naďa Dubcová, podléhá licenci

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)