Byl jednou jeden chlap, co podnikat se rozhodl a nadosmrti propadl

čtvrtek 21. červenec 2011 09:30

aneb I takoví jsme byli

Příběh z raných let devadesátých.

parnik.jpg

Šel do toho, rozhodnutý uplést z hovna bič (české přísloví). Ze socialistického zaměstnance skočil rovnou po hlavě do kapitalistického zaměstnavatele. Hned na začátku, jako první hřebík do „rakve“, podepsal nevýhodnou smlouvu. Dal na ústní slib, že dostane zakázky. Kdo sliboval? Jeden velký podnik. Na základě smlouvy, podnikatelské miminko, odkoupilo stavební materiál pro zateplování panelových domů. Zářily mu oči, jaký je to kauf, paneláky, a co jich je, ty se budou zateplovat do smrti. O živobytí bude postaráno, zakázky budou. Než se tak mělo stát, přijal zakázku na stavbu domku. Pro změnu bez smlouvy, jen na ústní příslib člověka, který se tvářil jako kamarád.

Objednatel domku platil materiál i služby hotově jen do té doby, než byly práce téměř hotovy. Poslední materiál, a ne zrovna levný, nezaplatil. Ten zůstal na jeho pozemku, nezaplatil samozřejmě ani provedené práce. Podnikatel musel tento, vlastně jemu ukradený, materiál svým dodavatelům hradit. Také mzdy dělníkům musely být zaplaceny. Postupně do svého podnikání vklaádal své vlastní peníze. Začala se odvíjet spirála, po které šel podnikatel ke dnu. Po čase neměl na povinné odvody zdravotního a sociálního pojištění. Nové zakázky sice byly, ale nepokryly dluhy, vzniklé na nedokončeném domku. Aby ty zakázky získal, musel nabízet ceny nižší než konkurence.

Zaťal zuby a myslel si, že dalšími zakázkami dluhy splatí. Zakázky ale začaly ubývat, konkurence přibývat. Došlo mu, že se většinou zakázky získávají po známostech a za úplatu, na kterou neměl.

V té době vypršela, ve smlouvě dohodnutá, lhůta na splacení materiálu, kterou podnikatel podepsal hned na samém začátku podnikání. Zakázky na zateplení paneláků mu podnik nedal, ani jednu a ještě se mu smál, protože mu prodali materiál, který by jinak vyvezli na skládku. Zateplovat paneláky se začalo totiž provádět novou technologií, s úplně jiným materiálem a s úplně jinými firmami.

U soudu soudce samozřejmě rozhodl, že podnikatel musí dluh zaplatit a navíc mu jako bonus přidal jednou tak velké penále, kolik dlužil za materiál, který tak hloupě koupil. Rozsudek byl plný chyb, ale platil.

Všechno se táhlo dlouhou dobu, až podnikatel zkolaboval, dostal infarkt a stal se z něj invalidní důchodce, jehož zdravotní stav se stále zhoršoval. Přežil několik septických stavů, byl několik měsíců v umělém spánku, měl zkrátka na kahánku. Už nikdy si nevydělal ani pětku, firma hned na začátku padla, jen tak tak byly téměř všechny závazky, uhrazeny. Dluh mu je stále, na základě exekuce, strháván z důchodu. Kdyby byl sám, nepřežil by.

Dnes už jen leží doma na posteli a právě dostal dopis: Exekutor, podle nějakého zákona, zvyšuje měsíční splátky na dluh.

Za blbost se platí a za příliš velkou důvěřivost, několikanásobně.

Život není peříčko a věřitel není armáda spásy. Je to tvrdý podnikatel, který nezná bratra, natož cizího člověka. Byl chytřejší, obratnější a nic neodpustí, nebere na nic ohledy.

Štěstí přeje připraveným, nebo taky, čert „dělá“ na větší hromadu.

 

 

cert.JPG

 

Jedeme dál, močálem černým podél bílích skal, že pane Werichu? Ono se s tím životem nic jiného dělat, nedá, než ho žít, jak jste také ráčil moudře pronést.

 

Obrázky vypůjčené z internetu

Naďa Dubcová

Naďa Dubcová

Naďa Dubcová

Vyšly mi dvě knížky v nakladatelství Akcent - 1. Začíná to nudlemi a končí to kudlou v břiše. 2. Nepravidelný deník české rentiérky.

Licence Creative Commons
Dílo dílo, jehož autorem je Naďa Dubcová, podléhá licenci

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)